הצוענים של יפו | תיאטרון החאן


רכישה מהירה אזור אישי למנויים

הצוענים של יפו

 

בפרס התיאטרון הישראלי לשנת 2015 זכתה ההצגה בפרס ההצגה המקורית של השנה וגרשון וייסרפירר זכה בפרס ליוצר בתחום המוסיקה.

החאן הירושלמי ממשיך להחזיר לאלוני את העטרה הראויה לו, והפעם בעזרת “הצוענים של יפו” שמקימה לתחייה שפה ועולם פיוטי, הצגה מרגשת בעושר הדמיון וההמצאה.
להקת שחקני החאן, בניצוחו של יוסי פולק, חיה להפליא את הדמויות והשפה שגם כיום נשמעת בפיהם רעננה להפליא, ושומרת על המרקם המיוחד של אנושיות הבוקעת מבעד להומור שבאמצעותו אלוני היטיב כל כך לתאר מהלכים דרמטיים, חולשות אנוש, ורעיונות קיומיים.
הנה כך, כאילו לא עברו השנים, ו”הצוענים של יפו” שבים ומרגשים בהצגתו של יוסי פולק בחאן הירושלמי.
(צבי גורן, הבמה)


ההפקה החדשה של החאן היא תוצר מטלטל וגדוש של יוסי פולק… מממשת את כל הבטחותיה.
(טל לוין, עכבר העיר אונליין)


תיאטרון החאן והבמאי יוסי פולק מחזירים לחיים את הקסם המסתורי של אחת ההצגות המיתולוגיות של נסים אלוני. כשמאמינים באפשרות של כישוף תיאטרוני, הוא אכן מתחולל… הצגה מעוררת השראה ויפה. פולק, עם קבוצת שחקנים מיוחדת ומעצבת במה (נטע הקר), מעצב תלבושות (מאור צבר), מוסיקאי (גרשון וייסרפירר עם טובה ועוד כלים ונוכחות בימתית מקסימה) ותאורן (רוני כהן, ולא במהרה אשכח את עמודי התאורה הניידים שלו) יצרו את הקסם של אלוני מחדש.
(מיכאל הנדלזלץ, הארץ)


החאן של ימינו הוא התיאטרון הטוב בארץ, תיאטרון של צוענים… לא קשה להשתכנע שצוענים אכן קיימים ושחבורת הקוסמים על הבמה באמת מנסה לכשף את המוות. אין מתאימה מהלהקה המוכשרת של החאן להעלות את המחזה המצליח ביותר של אלוני, והיא אכן לא מאכזבת… התוצאה מעולה.
(אורי כהן, ישראל היום)


הבמאי יוסי פולק הבין את סוד הקסם של המחזה והעמיד הצגה קולחת ודינמית שזורמת בכיף בעזרת עבודה נהדרת של  צוות המעצבים…פולק גם הוציא מהשחקנים ביצועים ליצניים מלאי חן. ניר רון, ג’יטה מונטה, ארז שפריר ושאר שחקני החאן הקבועים עושים מלאכה מרשימה. מעל לכולם בולט יוסי עיני… מאד נהניתי מההצגה בזכות הקסם המיוחד של אלוני, שידע ללהט במילים, וגם של עיני, שיודע להגיש את השורות המופלאות של אלוני בצורה מושלמת.
(שי בר יעקב, ידיעות אחרונות)


לרגעים נדמה שהבמה עולה על גדותיה מרוב רגש, והקהל מצדו נדבק בדרמה… עם יד שמכסה את הפה הפעור בפליאה והנאה.
(אסף קוגלר, מקור ראשון)

גלריה

תקציר ההצגה

מאת נסים אלוני

“אז אולי העיר, כמו זונה עתיקה מלפני המבול, מחייכת: עוד רצח, פחות רצח”…

יפו, עיר של פליטים מהעבר הרחוק והקרוב. “עיר שנוסדה לפני המבול. עושים שיפוצים, אבל שום דבר חדש”. עיר של תפוזים, צוענים, זונות אנגליות, ויהודים שבאו מן המחנות. שם, במחנות, הבטיחו יהודי אחד וצועניה אחת זה לזו שאם יינצלו, ואם יוולדו לזה בן ולזו בת, ילדיהם ינשאו. אלא שהכלה לא מוכנה לחיות על פי שבועות עתיקות של דור ההורים. והחתן רוצח כל חתן מיועד. הוא נמלא מבית הכלא ומגיע ליפו, מחופש לדוב מרקד, עם ידידו הוקסם הצועני בוגו, כדי לשים לסיפור סוף אחת ולתמיד. זהו מין סיפור בלשי שיש בו אהבה, בגידה, ורצח מפתיע והוא מתרחש על רקע מועדון הלילה הצועני “זינגארה”, קברט של קלפים, כדורי בדולח, כשפים, שירים וריקודים.

משך ההצגה: כשעה ו-45 דקות (כולל הפסקה)

תכניה דיגיטלית

בימוי: יוסי פולק
מוזיקה: גרשון וייסרפירר
תפאורה: נטע הקר
תלבושות: מאור צבר
תאורה: רוני כהן
תנועה: אלה רוטשילד
עריכה: דורי פרנס

לרכישת כרטיסים בחרו תאריך

לא ידועים עתה מועדי הצגות נוספים. אנא בדקו שוב בעתיד.

כתבות וראיונות

גם איש התקשורת מתגעגע הביתה – ראיון עם יוסי פולק

ארבעים ושלוש שנה לאחר שהוצג לראשונה, עולה המחזה המצליח ביותר של נסים אלוני על בימת תיאטרון החאן. בועז טרינקר פגש את השחקן והבמאי יוסי פולק מאחורי הקלעים של ‘הצוענים של יפו’, בחדר החזרות של תיאטרון החאן

yosi
 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by: Kinammon | Site by Kolisot