הרפתקאות החייל איוון צ’ונקין | תיאטרון החאן

2017

2016

2015

1970

המאה-19

תקופת תיאטרון החובבים

טקס הפתיחה

הרפתקאות החייל איוון צ’ונקין

Video

תמונות נוספות

עפ"י רומן מאת ולדימיר וינוביץ'

שנת 1980

המקום: רוסיה. הזמן: 1941, שבוע לפני פלישת גרמניה לרוסיה. איבן צ'ונקין, עוזר מטבח באחת מחטיבות הצבא האדום, מופקד לשמור על מטוס צבאי אשר ננטש בקולחוז רוסי נידח. המפגש הטעון בין  דמותו הנאיבית של צ'ונקין לבין תושבי הכפר מדגישה  את הפער שבין החברה הקומוניסטית האידיאלית, לבין יחסה המורכב בפועל אל הפרט ואל הזר.
משתתפים: נטע פלוצקי, דני מוג’ה, שבתאי קונורטי, עליזה רוזן, אהרון אלמוג, אבינועם מור חיים, סוהיל חדד, אורי אברהמי, סשה אוקון, ישראל אשור, יוסף בנישתי, אבי פניני, עז

בימוי: אילן רונן
תרגום: צבי ארד
עיבוד: אילן רונן
תפאורה: ראה הערות
תלבושות: ענת פלנקר,עליזה רוזן
אביזרים: ענת פלנקר,עליזה רוזן
תאורה: יעקב מרזל
מוסיקה: לודמילה קורוביצין

כתבות וראיונות

על העיבוד, תהליך ההפקה והבימוי אילן רונן: "רציתי להדגיש את העימות שבין הפרט לבין המימסד, על רקע מלחמת דמים אכזרית. המטרה השנייה היתה, לבנות את הדמות של איבן צ'ונקין, תוך ניפוץ המיתוס של הגיבור היפה. בחרנו  באיבן צ'ונקין, גם כדי לבטא את הסולידריות שלנו עם ווינוביץ (מחבר הרומן) ועם סופרים אחרים בברית המועצות, שנאסר עליהם לפרסם את כתביהם והם נאלצים להבריחם למערב." (ניצה ארן,  "מלחמתו של איבן צ'ונקין במימסד", ידיעות אחרונות, 11.4.1980) עליזה רוזן מספרת על תהליך העבודה בהפקה: "זו היתה עבודת אנסמבל מאלף  עד תף, שהותאמה לרוח המחזה. ייצרנו את הקולחוז בעצמנו, מכלום חומרים. מצאנו סמרטוטים וגרוטאות ששימשו  לתפאורה ולתלבושות. גם עובדי התיאטרון שמתפעלים את ההצגה ערב ערב ואחראים על ייצור התפאורה עלו השתתפו איתנו בהצגה, כמו שאנחנו היינו שותפים לייצור הטכני ולתכנון הבמה. זה היה  "תיאטרון עני" עשיר בהמצאות בימוי כמו שאני אוהבת." ניצה ארן, בכתבתה על ההצגה, מציינת כי על במת החאן נוצרו חללים שונים שנבנו מתוך המיזנסצנות עצמן, כמו מטה של משטרה חשאית, משרד ממשלתי או קולחוז רוסי. גם סצנת הפתיחה של  המחזה, המחישה את יכולתו של התיאטרון להפליג אל מחוזות הדמיון: על הבמה נחת מטוס צעצוע קטן ובעקבותיו נכנס השחקן אבי פניני (צ'ונקין) בגלגול אל הבמה, כמי שנקלע לסיטואציה ללא כל רצון  או כוונה.
 jerusalem-muni-logo culture-sport-logo keren-logo
Designed by Kinammon | Site by Kolisot