וניה ב-MRI

צילומים מתוך המפגש בחדר החזרות: בועז טרינקר

קולנוע ומוח: האפשרות להיות כפול

 צפו בהרצאה של ד”ר שחר ארזי  על קולנוע ומוח

הרי אתה יודע היטב שהחיים מלאים תופעות אבסורדיות, ושאפשר לחשוב לשיגעון כל דבר שבו הופכים את היוצרות. כמו למשל כשיוצרים משהו  שלמראית עין הוא מציאותי כדי שיראה כמו מציאות. הרי זה הצידוק היחיד  לקיום המקצוע שלכם!

(לואיג’י פירנדלו, מתוך “שש נפשות מחפשות מחבר”)

ב-8 באוקטובר נפגשו שחקני להקת החאן עם ד”ר שחר ארזי, נוירולוג מהמרפאה לנוירופסיכיאטריה בביה”ח הדסה ומנהל המעבדה לנוירופסיכיאטריה באוניברסיטה העברית. הוא למד רפואה בירושלים והשלים דוקטורט במדעי הקוגניציה במכון הטכנולוגי השוויצרי. מחקרו עוסק בהיבטים של ה״״עצמי״ ויחסו לעולם, ובהפרעות של יחסים אלו במחלות נוירופסיכאטריות של זכרון ואישיות.

ד”ר ארזי מספר על מחקרו:


עולם הנפש, אין מופלא ממנו. גם אם התרגלנו לטריוויאליות של זכרון, שפה, תנועה  או גוף, אין הללו רגילים כלל וכלל. הזכרון הוא מופלא, והוא כלל אינו ״זכרון״ אובייקטיבי כי אם דרך לעבד את חוויות החיים. השפה והתנועה גם הן אינן ביצוע ישיר אלא דרך לבטא את תפישותינו. הגוף שלנו, לכאורה מושב ה״עצמי״, גם הוא ישות נפרדת שהמוח שלנו מפעיל. מטופלים נוירולוגים ופסיכיאטריים שאצלם שינוי מסויים בתפקודים הללו מוציאים מן הרגילות, מלמדים אותנו ש״החיים מלאים תופעות אבסורדיות, ושאפשר לחשוב לשיגעון כל דבר שבו  הופכים את היוצרות״. למשל, תופעות חוץ גופיות בהן בשל שינוי באזור ממוקד במוח נחווה הגוף מכיוונים לא רגילים, או השינויים הדיסוציאטיביים, בהם, לדוגמא, שתי אישיויות ממלאות את אותו הגוף. אך לא רק מטופלים נוירולוגיים ופסיכיאטריים, מיסטיקונים, פילוסופים ומתרגלים,חווים תופעות כאלו. באופן ספציפי, ציירים המציירים אוטופורטרטים חווים את עצמם מן החוץ. ושחקנים, המגלמים דמויות שונות, חווים אישיויות שונות וגופים שונים בתוכם. האם המשחק הוא ״מקצוע של משוגעים״? או שהוא ״מקצוע אציל ביותר״ שכן הוא חושף את המשמעויות הפנימיות של הנפש מעבר לתעתוע?

מכשיר FMRI

מכשיר FMRI

במעבדה לנוירופסיכיאטריה חישובית באוניברסיטה העברית ובהדסה אנו משתדלים לחשוף את התעתוע, בבריאים ובחולים, להבין אותו טוב יותר ולפתח קונספטים וכלים להבנת הנפש ולתמיכה בה. אנו רושמים פעילות מוחית באופן תפקודי ועורכים לה אנליזות ממוחשבות מורכבות על מנת לחשוף את המערכות המאפשרות את התעתוע. למרות שהמשחק מקצוע אצילי ועתיק, ולמרות שהוא מגלם בתוכו יכולות מופלאות של הנפש. טרם נבחן הוא במסגרת מדעית. אנו מזמינים את שחקני להקת החאן לשתף איתנו פעולה ולנסות לבדוק ולהשוות את ה״אני״ של השחקן ועולמו ל״אני״ ולעולם של דמויות, ולבדוק את המנגנון המוחי המשותף כמו גם השונה. 


במהלך הרצאתו של ד”ר ארזי בחדר החזרות,  בה הוצגו בפני השחקנים תופעות מוחיות ונפשיות יוצאות-דופן והדרכים המדעיות להבנתן, התקיימה שיחה פורה בנושא ובסופה הוזמנו חברי הלהקה להתנדב להשתתף בניסוי במסגרתו ישולבו כישורי המשחק שלהם עם הציוד המתקדם של המעבדה לנוירופסיכיאטריה על מנת לפתח יחדיו דרך להבנת האופנים לביטוייה של הנפש, “פחות מציאותיים אולי, אבל אמיתיים יותר”.